Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się za rok 2023, muszą zaznajomić się z wprowadzonymi ostatnio zmianami. Zwłaszcza w kwestii PIT doszło do kilku istotnych modyfikacji. Większość z nich wynika z obowiązującego Polskiego Ładu. Na tle poprzednich lat inne są nie tylko poszczególne zasady i regulacje, które wpływają na sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Zwiększono bowiem liczbę ulg podatkowych i zmieniono formularze PIT 2 oraz PIT 11. W artykule postanowiliśmy więc przybliżyć te najważniejsze z obowiązujących przepisów. 

Pity 2023 – kwota wolna od podatku a pobór zaliczek

Od 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że jeśli wynagrodzenie roczne podatnika nie przekroczy wspomnianej kwoty, to jest ono zwolnione z opodatkowania. W tej kwestii nie przewidziano żadnych zmian także w tym roku. Nieco inaczej wygląda jednak pobór zaliczek na podatek PIT. Pobierane są one co miesiąc od każdej wypłaty. Od 2023 roku można jednak uniknąć tej procedury, jeśli podatnik przewiduje, że jego dochody w ciągu roku nie przekroczą kwoty wolnej od podatku. W takiej sytuacji może on złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT 2023.

Nowy druk PIT 2 i PIT 11 – jaka wersja obowiązuje?

PIT 2 to oświadczenie, które pozwala obniżyć zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2023 roku skorzystać mogą z niego głównie osoby:

  • posiadające umowę o pracę,
  • pracujące na umowie zlecenie lub umowie o dzieło,
  • mające kontrakty menadżerskie,
  • na emeryturze lub rencie z zagranicy.

Pomniejszenie może obejmować 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (czyli odpowiednio 300 zł, 150 zł lub 100 zł). W tym celu złożyć należy nowy druk PIT 2 w wersji 9.

Zmieniono także formularz PIT 11. To informacja otrzymywana od pracodawcy m.in. o rocznych dochodach, pobranych składkach, zaliczkach itp. Aktualnie obowiązuje jego najnowsza wersja, czyli PIT 11 (29).

Rozliczenie PIT a nowe ulgi podatkowe

Od 2023 roku obowiązuje aż 18 ulg podatkowych, które w poszczególnych przypadkach pozwalają zmniejszyć wysokość podatku PIT. Wśród najbardziej klasycznych są m.in.: 

  • ulga dla pracujących seniorów – w przypadku rezygnacji z emerytury, 
  • ulga prorodzinna – na dziecko, 
  • ulga4+ – dla rodzin wielodzietnych (powyżej czwórki potomstwa) 
  • ulga na leki i sprzęt rehabilitacyjny, 
  • ulga na terminal, 
  • ulga dla krwiodawców. 

Przy zmianach w PIT 2023 wprowadzono jednak także wiele innych ulg, o których wiele osób nie wie, np. ulga termomodernizacyjna (prace modernizacyjne w domu), ulga na prototyp (odkrycie w ramach pracy nowego produktu lub urządzenia) czy ulga na powrót (w przypadku stałego osiedlenia się w Polsce po długotrwałym mieszkaniu za granicą). 

Zmiany w PIT 2023/2024 – gdzie można dowiedzieć się wszystkiego? 

Zmiany w PIT 2023 to także wiele innych modyfikacji, o których koniecznie powinny wiedzieć osoby zajmujące się księgowością. Aby poznać nowe obowiązki płatników warto więc wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu online, które będzie połączeniem teorii i praktyki.