
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń – jakie będą nowe obowiązki pracodawcy?
Wynagrodzenia od dawna były tematem tabu, ale to podejście właśnie się zmienia. Unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń ma na celu wyrównać szanse pracowników i zwiększyć
Spis treści
Gdy pracownik sygnalizuje, że jest ofiarą mobbingu, nie należy tago bagatelizować. Pracodawca ma obowiązek reagowania na takie sytuacje, a jednym z podstawowych narzędzi do przeciwdziałania nadużyciom w zakładzie pracy jest komisja antymobbingowa. Kiedy należy ją powołać? Kto może w niej zasiadać? Jakie procedury powinna stosować, by skutecznie rozpatrywać skargi? W tym artykule wskazujemy, o czym należy pamiętać przy powoływaniu komisji antymobbingowej.
Według art. 94 [3] § 1 Kodeksu pracy, pracodawca „ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi”. Oznacza to, że musi podejmować działania mające na celu eliminację nękania czy innych nadużyć w miejscu pracy. W praktyce obejmuje to:
Jeśli pracodawca nie przeciwdziała mobbingowi, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Zgodnie z art. 94 [3] § 4 Kodeksu pracy, „pracownik, który doznał mobbingu […], ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę”.
Choć przepisy precyzyjnie nie regulują składu komisji antymobbingowej, ma ona być bezstronna i kompetentna. Dlatego w jej skład powinni wchodzić przedstawiciele pracodawcy (np. pracownik działu HR), przedstawiciele pracowników (wybrani w sposób ustalony w organizacji – np. osoba ze związku zawodowego), eksperci zewnętrzni (np. mediatorzy, psychologowie, prawnicy specjalizujący się w prawie pracy).
Aby zapewnić obiektywizm, w komisji nie mogą zasiadać osoby bezpośrednio zaangażowane w sprawę, czyli zarówno skarżący, jak i domniemany sprawca mobbingu. Rekomendowana liczba członków komisji to co najmniej trzy osoby.
Komisja antymobbingowa w zakładzie pracy działa zgodnie z wewnętrznymi procedurami organizacji, a jej zadaniem jest obiektywne rozpatrzenie zgłoszenia. Proces postępowania wygląda następująco:
Działania komisji nie mogą naruszać praw pracowników. Proces badania sprawy powinien mieć poufny charakter.
Zgodnie z przepisami komisja antymobbingowa nie ma uprawnień do wydawania wiążących decyzji. Jej zadaniem jest weryfikacja skargi i przedstawienie wniosków oraz rekomendacji pracodawcy. Dlatego to pracodawca podejmuje ostateczną decyzję w sprawie działań naprawczych i ponosi ewentualną odpowiedzialność karną, jeśli nie zarządzi sprawą we właściwy sposób.
Kodeks pracy wymaga od pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi, a to oznacza konieczność stworzenia wewnętrznej procedury antymobbingowej, która jasno określa sposób powoływania komisji i jej działania. W dokumencie powinny znaleźć się m.in.:
Informacje te są ważne nie tylko z punktu widzenia osoby zgłaszającej nadużycie w pracy, ale też osób uczestniczących w dochodzeniu. Dlatego warto zorganizować szkolenie dla członków komisji antymobbingowych. Według art. 94 [3] Kodeksu pracy to jeden ze sposobów przeciwdziałania mobbingowi.