
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń – jakie będą nowe obowiązki pracodawcy?
Wynagrodzenia od dawna były tematem tabu, ale to podejście właśnie się zmienia. Unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń ma na celu wyrównać szanse pracowników i zwiększyć
Spis treści
Staż pracy ma duże znaczenie przy naliczaniu wielu uprawnień pracowniczych, takich jak wymiar urlopu, wysokość odprawy czy emerytury. Obecnie wliczane są do niego wyłącznie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jednak w niedalekiej przyszłości może dojść do zmiany zasad ustalania stażu pracy. Jakie są obecne przepisy i na czym dokładnie polegają planowane modyfikacje? Szczegóły omawiamy w artykule.
Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy, „pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę”. Dlatego obecnie staż pracy obejmuje czas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Do stażu wliczają się jednak inne okresy, takie jak:
Osoba, która ukończyła studia wyższe (co daje 8 lat zaliczonego stażu) i przepracowała 2 lata na podstawie umowy o pracę, posiada łącznie 10-letni staż pracy, co uprawnia ją do 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od lipca 2024 roku pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, mającym na celu rozszerzenie definicji stażu pracy. Projekt ustawy został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wyczekiwana przez wielu zmiana zasad obliczania stażu pracy najprawdopodobniej w końcu wejdzie w życie.
Duże grono osób uważa, że to właściwy kierunek zmian. Można bowiem usłyszeć głosy, że dotychczasowe przepisy dyskryminują pracowników zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowa o pracę, ponieważ oni też odprowadzają składki.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, do stażu pracy mają być wliczane m.in.:
Zgodnie z planem nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. Takie vacatio legis ma na celu umożliwienie pracownikom zebrania niezbędnych dokumentów potwierdzających okresy pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, a pracodawcom dostosowanie systemów kadrowo-płacowych do nowych regulacji.
Wprowadzenie zmian w ustalaniu stażu pracy ma na celu wyrównanie szans pracowników oraz uwzględnienie ich doświadczenia zawodowego, niezależnie od formy zatrudnienia.