Spis treści

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to kolejny krok w kierunku digitalizacji polskiego systemu podatkowego. Obowiązek odbierania i wystawiania faktur elektronicznych ma usprawnić proces rozliczeń, zwiększyć bezpieczeństwo transakcji oraz ograniczyć nadużycia podatkowe. Do fakturowania ma dochodzić za pośrednictwem internetowej platformy stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Od kiedy KSeF zacznie obowiązywać i co oznacza to dla przedsiębiorców? Odpowiadamy w artykule!

KSeF – co to?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nowoczesna platforma informatyczna, która umożliwia wystawianie, odbieranie, uwierzytelnianie i przechowywanie faktur elektronicznych w jednym miejscu. Dodatkowo, aplikacja zapewnia anonimowy dostęp do faktur i możliwość zarządzania uprawnieniami przysługującymi innym podmiotom lub osobom fizycznym. 

Faktury wystawione za pośrednictwem KSeF zyskują automatyczne potwierdzenie ich istnienia przez administrację podatkową, co eliminuje konieczność przesyłania ich w innej formie np. podczas kontroli. 

Jak przystąpić do Krajowego Systemu e-Faktur?

Aby uzyskać dostęp do KSeF, przedsiębiorca powinien zalogować się na platformie. Po wejściu na stronę, w pierwszym kroku należy podać numer NIP firmy lub identyfikator wewnętrzny. Później niezbędne będzie uwierzytelnienie swojego konta. Autoryzacji można dokonać za pośrednictwem certyfikatu kwalifikowanego (np. kwalifikowanego podpisu elektronicznego) lub profilu zaufanego. Jeśli proces ten przebiegnie pomyślnie, użytkownik od razu otrzyma dostęp do KSeF.

Kto powinien korzystać z KSeF?

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT zarejestrowanych na terenie Polski, niezależnie od formy prowadzonej działalności. Obejmuje to zarówno duże firmy, jak i mikroprzedsiębiorców. 

Z systemu będą musiały korzystać też jednostki sektora finansów publicznych oraz podmioty zagraniczne prowadzone na terenie Polski, jeśli są zarejestrowane jako podatnicy VAT.  Wystawianie faktur za pośrednictwem KSeF będzie wymagane również w przypadku transakcji między podmiotami zwolnionymi z VAT na podstawie aktualnych przepisów. 

Obowiązek rozliczania się przez KSeF nie dotyczy natomiast: 

  • faktur B2C, czyli wystawianych wobec osób fizycznych, 
  • przedsiębiorców, którzy nie mają swojej siedziby w Polsce (także stałego miejsca prowadzenia działalności), 
  • przedsiębiorców, którzy pomimo braku siedziby stale prowadzą działalność w Polsce, ale nie dotyczy ona towarów i usług objętych fakturą, 
  • zagranicznych podmiotów korzystających ze szczególnych procedur, 
  • właściwie dokumentowanych przypadków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów nie muszą posiadać wersji elektronicznej. 

Co zyska przedsiębiorca wystawiający e-faktury? 

Faktury wystawione za pośrednictwem systemu będą przechowywane przez administrację podatkową, co oznacza brak konieczności archiwizowania dokumentów w wersji papierowej. Po drugie, korzystanie z jednolitego formatu e-faktur znacznie ułatwi i przyspieszy ich księgowanie oraz rozliczanie, a także ograniczy ryzyko błędów. 

Dodatkowo, w okresie adaptacji przedsiębiorcy mogą liczyć na szybszy zwrot VAT – standardowy czas zwrotu zostanie skrócony z 60 do 40 dni. 

System pozwoli też na skuteczniejsze zapobieganie oszustwom podatkowym, dzięki czemu uczciwe firmy będą miały bezpieczniejsze warunki do prowadzenia działalności. 

KSeF – od kiedy obowiązkowy?

Obowiązek korzystania z elektronicznych faktur wynika z Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Na skutek nowelizacji treści ustawy miało miejsce przesunięcie terminu KSeF. Przedsiębiorcy dostali więcej czasu na zapoznanie się z przepisami i dostosowanie się do nich. Wystawianie faktur elektronicznych będzie obligatoryjne od 1 lutego 2026 r. 

W Centrum Szkoleń Specjalistycznych przygotowujemy przedsiębiorców do wspomnianych zmian.

Szkolenie krajowy system e faktur (KSeF) pomoże Ci wdrożyć KSeF do swojej firmy i nauczy prawidłowego fakturowania poprzez elektroniczną platformę.