Jak zatrudnić obywatela Ukrainy na podstawie karty pobytu?
Pracodawca może dokonać zatrudnienia obywatela Ukrainy tylko wtedy, jeśli przebywa on na terytorium Polski legalnie. Oznacza to, że musi mieć odpowiedni dokument, który zezwala na
Spis treści
Z powodu rosnącej liczby cudzoziemców starających się o zatrudnienie w Polsce władza ustawodawcza stara się zaadaptować do nowej sytuacji na rynku pracy. Rządzący pracują nad ustawą, która będzie dokładniej regulować zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce w 2025 r. Jakie są aktualne obowiązki pracodawców i cudzoziemców zatrudnionych w naszym kraju? Co zmienią nowe przepisy?
Podstawowe zasady dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce są uregulowane w dwóch dokumentach:
Zezwolenie na pracę umożliwia legalne zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Wniosek o pozwolenie składa pracodawca, a decyzję podejmuje regionalny wojewoda. Dokument jest związany z konkretnym stanowiskiem i pracodawcą, co oznacza, że cudzoziemiec może pracować wyłącznie na warunkach określonych w decyzji.
Warto pamiętać, że zezwolenie na pracę automatycznie uzyskuje obcokrajowiec, który legalnie mieszka na terytorium Polski (np. ma zezwolenie na pobyt czasowy). Wtedy pracodawca powinien jedynie zgłosić zatrudnienie takiej osoby do Urzędu Pracy.
Z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę zwolnieni są obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Wynika to z zasady swobodnego przepływu pracowników, która umożliwia obywatelom wspomnianej wspólnoty krajów podejmowanie zatrudnienia w Polsce na takich samych warunkach, bez konieczności przechodzenia przez dodatkowe procedury administracyjne.
Zatrudnieni obcokrajowcy mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele Polski. Powinni mieć zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie, płatny urlop oraz ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Dodatkowe obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu cudzoziemców to:
W 2025 roku planowana jest nowelizacja przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Dokument miał zostać przyjęty przez sejm do końca 2024 r., ale z powodu licznych poprawek doszło do opóźnień.
Zmiany uproszczą procedury administracyjne i wyeliminują możliwość nadużyć. Ma wzrosnąć zakres i wysokość kar za nielegalne zatrudnianie obcokrajowców.
Według nowej wersji ustawy wymiar czasu pracy cudzoziemców nie może być wyższy niż pełny wymiar pracy ani niższy niż ¼ pełnego wymiaru pracy. Wynagrodzenie obcokrajowca powinno być porównywalne z wynagrodzeniem innych osób pracujących na podobnych stanowisku (nie niższe od krajowej płacy minimalnej).
Ważną zmianą będzie obowiązek zatrudniania osób uzyskujących pozwolenie na pracę wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Umowy cywilno-prawne mają być dopuszczalne tylko w przypadku obcokrajowców z UE, EUG i pracujących na podstawie zgłoszenia do UP (np. obywatele Ukrainy).
Choć nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, ich ostateczna wersja nie została jeszcze uchwalona. Ustawa zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Taki termin ma zapewnić pracodawcom czas na zapoznanie się z nowymi regulacjami.
Po opublikowaniu ustawy, pracodawcy mogą zapisać się na szkolenie z zatrudniania cudzoziemców w Polsce. W jego trakcie pomożemy przygotować się do nadchodzących zmian.