Jak zatrudnić obywatela Ukrainy na podstawie karty pobytu?
Pracodawca może dokonać zatrudnienia obywatela Ukrainy tylko wtedy, jeśli przebywa on na terytorium Polski legalnie. Oznacza to, że musi mieć odpowiedni dokument, który zezwala na
Spis treści
Pracodawca może dokonać zatrudnienia obywatela Ukrainy tylko wtedy, jeśli przebywa on na terytorium Polski legalnie. Oznacza to, że musi mieć odpowiedni dokument, który zezwala na pobyt i podjęcie pracy w naszym kraju. Na jakich zasadach może dojść wtedy do zatrudnienia? Jakie obowiązki musi spełnić pracodawca? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu!
Zasady pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce określa Ustawa o cudzoziemcach z 12 grudnia 2013 r. Dokument dopuszcza możliwość legalnego zatrudnienia obywatela Ukrainy, gdy posiada odpowiedni dokument. Najczęściej jest to karta pobytu wydawana na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy, ale może to być też:
Zgodnie z Ustawą o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 maja 2024 r. pracodawca może zatrudniać obywateli Ukrainy, którzy na skutek działań wojennych po 24 lutego 2022 roku przebyli do Polski i korzystają z ochrony czasowej. Zgodnie z prawem, takie osoby mogą legalnie mieszkać i pracować w naszym kraju do 30 września 2025 r.
Co istotne, pracodawca może zażądać od obywatela Ukrainy przedstawienia dokumentu, na podstawie którego legalnie przebywa na terytorium Polski. Może być niezbędny do określenia czasu warunków umowy.
Przy zatrudnianiu osoby z Ukrainy pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS-u. Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce podlegają polskiemu systemowi opodatkowania. To oznacza konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Od 1 lipca 2024 r. legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy wymaga też zgłoszenia do lokalnego Urzędu Pracy (właściwego dla danego powiatu). Pracodawca powinien zrobić to w terminie do 7 dni od momentu rozpoczęcia stosunku pracy z obywatelem Ukrainy. Procedura dotyczy zarówno osób posiadających kartę pobytu, jak i przebywających w Polsce na podstawie innego dokumentu. Pracodawca może dokonać zgłoszenia online, wypełniając e-formularz w portalu Praca.gov.pl.
Powiadomienie o zatrudnieniu obywatela Ukrainy do Urzędu Pracy powinno zawierać:
Uwaga: według najnowszych przepisów jakakolwiek zmiana w warunkach umowy wymaga ponownego zgłoszenia do powiatowego Urzędu Pracy!
Zasady zatrudnienia obywateli Ukrainy nie różnią się znacząco od tych, które obowiązują przy zatrudnianiu Polaków. Pracownik z Ukrainy ma prawo do wynagrodzenia nie niższego niż minimalna stawka krajowa, urlopu wypoczynkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne, aby wszelkie warunki umowy były zgodne z tym, co zostało zgłoszone do Urzędu Pracy.
Warto pamiętać, aby w trakcie podpisywania umowy przedstawić obywatelowi Ukrainy przetłumaczoną wersję umowy w języku w pełni dla niego zrozumiałym.
Obowiązki pracodawcy przy zatrudnianiu obywatela Ukrainy:
Ogłoszenie o pracę skierowane do obywateli Ukrainy powinno być jasne, zwięzłe i napisane w języku ukraińskim. Dobrym zabiegiem będzie wspomnienie w tytule, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy. Jeśli ogłoszenie o pracę dotyczy też Polaków, należy zamieścić je w dwóch językach. W znalezieniu kandydatów może pomóc Urząd Pracy.
Aby lepiej zrozumieć nowe przepisy i odpowiednio przygotować umowę oraz zgłoszenie do Urzędu Pracy, warto skorzystać z naszego szkolenia: zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – aktualne przepisy oraz planowane zmiany.