Data publikacji:
27.10.2023
Księgowanie listy płac nie należy do najprostszych czynności, dlatego też najczęściej zajmują się tym osoby pracujące w dziale kadr lub płac. W obliczu tak często wprowadzanych zmian w przepisach wyliczanie wynagrodzenia może sprawić nie lada trudności nawet specjalistom od księgowości. Trzeba nieustannie śledzić pojawiające się nowelizacje, aby nie popełnić żadnego błędu. Jak powinno więc wyglądać księgowanie listy płac w 2023 roku? Jakie zmiany wprowadzono?
Naliczanie wynagrodzeń 2023 – co trzeba wiedzieć?
Lista płac to dokument, który pomaga w przejrzysty sposób księgować finanse firmy. Zawiera szczegółowe wyliczenia wynagrodzeń wszystkich pracowników. Przydaje się zwłaszcza teraz, kiedy powoli kończy się rok, a księgowi zaczynają podsumowywać ten okres. Dokument ten pozwala bowiem przygotować całoroczne rozliczenie firmy. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowo sporządzona lista płac? Najważniejsze, aby posiadała elementy, takie jak:
- nazwa pracodawcy,
- dokładny okres rozliczeniowy (zazwyczaj jest to konkretny miesiąc),
- data, w której wynagrodzenie jest wypłacane,
- szczegółowe rozliczenie z pracownikiem (wynagrodzenie oraz odjęte składki),
- numer listy,
- podpis osoby, która przygotowywała listę.
Na dokładny sposób naliczania wynagrodzeń w 2023 roku i co za tym idzie, księgowania listy płac, wpływa wiele czynników. Sposób wyliczania poszczególnych składek w dużej mierze zależy od rodzaju umowy – inne zasady obowiązują w przypadku umowy o pracę, umowy o dzieło czy umowy zlecenie.
Księgowanie listy płac 2023 – zmiana minimalnego wynagrodzenia
Czymś, co zmienia się w Polsce praktycznie w każdym roku jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Ustala je tzw. Komisja Trójstronna do 15 lipca roku poprzedzającego wprowadzane zmiany. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3 600 zł brutto. W trakcie wypełniania podatku dochodowego PIT trzeba pamiętać, że przed tą datą było ono niższe (3 490 zł brutto).
Księgowanie listy płac – jakie jeszcze zmiany wprowadzono w 2023 r.?
Największe zmiany w księgowaniu listy płac dotyczą sposobu rozliczania składek ZUS. Zalicza się je do kosztów podatkowych przedsiębiorstwa w miesiącu, którego dotyczy wypłacone zgodnie z umową wynagrodzenie. Termin opłacania tych składek zależy od daty wypłacania wynagrodzenia. Przykładowo: jeśli wypłata za październik ma miejsce 30 dnia miesiąca, to składka ZUS odprowadzana jest w listopadzie. Gdy natomiast wynagrodzenie za październik wypłacone zostanie 10 listopada, składkę należy opłacić dopiero w grudniu. W obu przypadkach koszt zalicza się jednak do października.
Lista płac księgowanie – jak nauczyć się robić to odpowiednio?
Lista płac 2023 wcale nie musi być trudnym do wykonania zadaniem. Aby poznać szczegółowe wytyczne, warto skorzystać z naszego kursu online. W jego trakcie omawiane są wszystkie zagadnienia, a teoria zamieniana jest w praktykę.