Ochrona prawna i odpowiedzialność nauczycieli w związku
z przemocą w szkołach
Szkolenie adresowane do nauczycieli i dyrektorów szkół.
Szkolenie może być zorganizowane w formie wewnętrznej w placówce oświatowej
Podstawowym celem wprowadzenia dodatkowej ochrony dla nauczycieli była próba zmniejszenia coraz częstszych werbalnych oraz czynnych napaści, do jakich dochodziło w szkołach, także podczas zajęć lekcyjnych. Jednak zarówno dyrektorzy szkół, jak i nauczyciele nie zawsze potrafią skorzystać z przysługujących im praw w razie napaści lub agresji. Brak reakcji na negatywne zdarzenia często spowodowany jest niewystarczającą wiedzą o przysługujących nauczycielom uprawnieniach. Zdarza się, że nauczyciele nie podejmują właściwych działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy skierowanej przeciwko nim, gdyż nie czują się wystarczająco kompetentni.
W trakcie szkolenia zostaną omówione zagadnienia związane z ochroną nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego wynikające z Karty Nauczyciela i Kodeksu Karnego. Wskazane zostaną praktyczne przykłady postępowania nauczyciela po wystąpieniu negatywnych zdarzeń.
Ochrona prawna nauczyciela
- Nauczyciel, jako funkcjonariusz publiczny podlega szczególnej ochronie prawnej – na czym ona podlega, czy masz świadomość przysługujących ci praw?
- Jaki jest zakres ochrony nauczyciela, czy ogranicza się on jedynie do szkolnych murów?
- Jakie obowiązki ciążą na dyrektorze szkoły i nauczycielu w przypadku popełnienia przestępstwa wobec nauczyciela w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych?
Wystąpienie negatywnych zjawisk przeciwko nauczycielowi
- Nauczyciel jest nietykalny – gdzie jest granica nietykalności cielesnej i w którym momencie należy uznać, że została ona przekroczona?
- Zdarzenia potencjalnie niebezpieczne – jakie zachowania świadczą o możliwości wystąpienia agresji lub przemocy i czy można im skutecznie zapobiec? Prewencja, środki ochrony przed zagrożeniem, system powiadamiania o niebezpieczeństwie.
- Przepisy zakładowe zwiększające porządek i bezpieczeństwo w budynku szkolnym i na zewnątrz. Jakie istotne elementy powinien zawierać regulamin pracy w zakresie bezpieczeństwa nauczycieli, pozostałych pracowników oraz uczniów? Czy związki zawodowe mogą wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich pracowników szkoły?
- Monitoring wizyjny w szkołach – zakres i procedura wprowadzenia monitoringu. Czy sale lekcyjne oraz świetlice szkolne mogą być monitorowane?
- Znieważenie funkcjonariusza publicznego – ta cienka granica jest przekraczana wielokrotnie, nie tylko przez uczniów. Czy potrafisz rozróżnić krytyczną ocenę pracy od sformułowań, które mogą stać się karalne?
- Czynna napaść – czy wiesz, jakie zachowanie może stać się przestępstwem wobec ciebie? To już naprawdę bardzo niebezpieczne zdarzenie.
- Wywieranie wpływu na czynności nauczyciela – delikatne sugestie? Czy wiesz, w którym momencie należy powiedzieć stop? Kiedy i jakie zachowanie może powodować konsekwencje dla obu stron.
Postępowanie nauczyciela po wystąpieniu agresji lub przemocy
- Jak powinien postąpić nauczyciel po stwierdzeniu, że zostało popełnione przestępstwo w szkole?
- Czy nauczyciel jest zobowiązany zabezpieczyć „miejsce zdarzenia” i dowody przestępstwa?
- Kogo i w jakiej kolejności należy powiadomić o zaistnieniu zdarzenia? Czy należy sporządzić jakieś dokumenty?
- Czy o każdym zdarzeniu należy zawiadamiać organy ścigania?
Przykłady norm prawnych, które mogą zostać naruszone w związku z wykonywaniem zadań nauczyciela
- Czy znasz najważniejsze przepisy prawne, których naruszenie może zdarzyć się w związku z pracą nauczyciela w szkole?
- Jaka jest istota tych regulacji i w którym momencie można mówić o ich naruszeniu?
- Czy wiesz jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia mogącego być przestępstwem?
PROWADZĄCY SZKOLENIE:
Prowadzący szkolenie: Prawnik, wieloletni pracownik państwowej instytucji kontrolnej. Praktyk, specjalista prawa pracy ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących prawa pracy, czasu pracy, urlopów pracowniczych, zasad nawiązywania, rozwiązywania i zmiany stosunku pracy. Wieloletni wykładowca, autor opinii prawnych i publikacji w renomowanej prasie z zakresu prawa pracy.