Szkolenia otwarte, Lista płac / Pit-y, Online
Szkolenie online – szkolenie na żywo, bez konieczności spotykania się. Uczestnicy w czasie rzeczywistym widzą i słyszą wykładowcę oraz omawianą prezentację w trakcie wykładu. Można na żywo zadawać pytania przez mikrofon lub na czacie. Wystarczy posiadać komputer z dostępem do Internetu oraz mikrofon .
Jest to szkolenie oferujące różnorodne treści programowe. W jego trakcie poruszane są zarówno kwestie prawidłowego wypełniania nowych druków PIT 2 i formularzy PIT 11, jak i odpowiedniego zastosowania się do świeżo wprowadzonych interpretacji Ministerstwa Finansów. Podczas kursu omawiane są także zasady przyznawania i naliczania poszczególnych ulg podatkowych (m.in. ulga dla rodzin wielodzietnych czy ulga dla pracujących seniorów). Szczegółowe zagadnienia zawarte w programie dostępne są poniżej.
Aktualny druk PIT 11 i formularz PIT 2 jest nieco inny, niż w poprzednich latach. W przypadku PIT-u 11 formularz musi mieć wersję 29. Wcześniejszy druk jest już w tym roku nieaktualny. Z tego wzoru korzystają przede wszystkim pracodawcy i zleceniodawcy. Pracownicy składają natomiast nowy druk PIT 2 (9) – wcześniej obowiązywał PIT 2 w wersji 8. W trakcie szkolenia wskażemy, na czym polegają wprowadzone zmiany i różnice pomiędzy starymi i nowymi formularzami. Krok po kroku poinstruujemy też, jak należy wypełniać wspomniane wnioski w kontekście nowych interpretacji MF.
Poszczególne osoby, które spełniają określone wymagania i przedstawią niezbędną dokumentację mogą liczyć na ulgi podatkowe w postaci odliczeń od dochodu lub podatku. Wśród najbardziej popularnych ulg, które zmniejszają wysokość podatku PIT są w tym roku:
Każda ulga wiąże się z określoną wysokością odliczenia. Osoba zajmująca się rozliczaniem pracowników podlegających pod konkretne ulgi musi więc pamiętać o tym, do jakiej kwoty dochodu rocznego dana ulga obowiązuje. W trakcie naszego szkolenia online omówimy, na co konkretnie zwracać uwagę w kwestii ulg, aby nie popełnić żadnej pomyłki w rozliczeniach podatkowych.
Samochód służbowy dla pracowników to wygodne i często stosowane rozwiązanie. Dla wielu osób wiąże się jednak z dość problematycznym sposobem rozliczania. Niełatwo bowiem jednoznacznie ustalić, kiedy samochód używany jest w celach służbowych, a kiedy nie. Dlatego też zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawka ryczałtu za samochód służbowy zależy od pojemności skokowej silnika i liczby przejechanych kilometrów. Wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem dokładnie wyjaśniamy w trakcie naszego szkolenia.
Powyższy temat oraz każdy inny realizujemy również jako szkolenie wewnętrzne tylko dla konkretnej firmy/instytucji.
Bożena Domino – były pracownik organów skarbowych, praktyk z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wieloletni i szanowany wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i jednocześnie wykładowca akademicki z zakresu systemu podatkowego.